Chór mieszany Cantabosco

Historia

W dniu 13-go kwietnia 2003 roku, w Niedzielę Palmową wystąpiliśmy po raz pierwszy. Zaśpiewaliśmy wówczas Pasję wg św. Mateusza, do muzyki ks. Stanisława Nowaka. Stąd też wzięła się pierwsza nazwa chóru – „Chór pasyjny”. Na początku naszej działalności chór liczył 30 osób. W 2018 obchodziliśmy XV - lecie istnienia i wówczas zmieniliśmy nazwę na „Cantabosco”. Nazwę chóru można przetłumaczyć w wolnym przekładzie z języka włoskiego: leśne śpiewanie lub las śpiewa.

W okresie 17- letniej działalności chóru występowało z nami się wielu miłośników śpiewu. Obecnie zespół liczy ponad 20 osób. Dyrygentką chóru od początku jego istnienia jest Laura Banacka-Sołek, absolwentka Akademii Muzycznej, na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, w klasie prof. dr hab. Anny Domańskiej.

O Nas

Do tradycji chóru należy przygotowywanie programów patriotyczno-religijnych z okazji Święta Niepodległości. Śpiewamy również podczas najważniejszych świąt kościelnych – Niedziela Palmowa, Wigilia Paschalna, Boże Narodzenie oraz innych uroczystości. Występowaliśmy niejednokrotnie poza parafią min.: w kościele wojskowym w Dęblinie, w kościele Skrzeszewach k/Żychlina, w Ozorkowie w kościele Ewangelicko – Augsburskim, w Częstochowie na Jasnej Górze, w katedrze Łódzkiej podczas IV synodu Archidiecezji Łódzkiej, w Kolegiacie Łaskiej.

Od niedawna bierzemy udział w międzynarodowych i uznanych konkursach chóralnych organizowanych w całym kraju. Wymaga to rozszerzenia naszego repertuaru o utwory o charakterze ludowym,operowym, patriotycznym.

Zespół nasz integruje ludzi w różnym wieku o różnych zainteresowaniach. Opiekunem duchowym chóru jest ks. proboszcz Piotr May-Majewski.

Ostatnie wydarzenia i sukcesy

Listopad 2014- wyróżnienie- XVII Łódzki Festiwal Chóralny – Cantio Lodziensis

Listopad 2019 – III miejsce – XXII Łódzki Festiwal Chóralny – Cantio Lodziensis

Kantata Bożonarodzeniowa "Pierwsza Kolęda" John Willard Peterson

Grudzień 2020 – Brązowe Medale na 55 Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. Prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach w konkursie MUSICA SACRA i konkursie głównym.

Podjęliśmy wyzwanie ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia i dołączyliśmy do Orszaku Trzech Króli w Łodzi 2021

Chór Cantabosco - Orszak Trzech Króli w Łodzi Challenge 2021

Poniżej kilka wykonań parafialnego chóru Cantabosco

Link do pieśni - Oto jest dzień, który dał nam Pan