Mszę św. we własnych domach, uczestnicząc poprzez telewizyjne i internetowe transmisje. Jak godnie przeżyć taką Eucharystię.

Po pierwsze komunia św. duchowa.


AKT KOMUNII ŚW. DUCHOWEJ

Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu,
i ofiaruję Ci skruszone serce,
uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności.
Adoruję Cię sakramencie Twej miłości,
niewysłowionej Eucharystii.
Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jak oferuje Ci mój umysł
Czekając na radość z sakramentalnej komunii,
pragnę przyjąć Cię w duchu.
Przyjdź do mnie o mój Jezu, kiedy ja ze swojej strony przychodzę do Ciebie!
Niech Twoja miłość ogarnie moje ciche jestestwa w życiu i w śmierci.
Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję. Amen


Uwaga! Przygotowanie do Mszy św. warto rozpocząć wcześniej, już w sobotę.

1. Zaplanuj godzinę
Tak jak w normalnej sytuacji Msza św. jest pewnego rodzaju zaplanowanym świątecznym wydarzeniem, tak powinna być i w czasie zagrożenia epidemicznego. Zaplanujcie sobie w rodzinie, o której godzinie zbierzecie się na Mszy św. Skorzystajcie z wielu propozycji przygotowanych przez telewizje, radia, portale. A może Wasza parafia przeprowadza transmisję Mszy św.? Uczestnictwo w takiej formie tym bardziej udowodni istnienie wspólnoty Waszej parafii. Choć uczestnictwo będzie wirtualne, w ten sposób dodacie sobie otuchy! Jednym słowem: sprawdźcie godziny, dokonajcie wyboru i ustalcie, o której jest Msza św..

2. Przygotuj się do niedzieli
Dzięki transmisji Mszy św. ocaleje to, co w Mszy św. kluczowe: Uczta Słowa Bożego. Aby dobrze przygotować się do Liturgii Słowa, polecamy “Jutro niedziela” na najbliższą niedzielę. Warto już teraz poznać, jakie będą czytania, pogłębić ich niezwykłą treść. Wszak to sam Bóg mówi!

Warto, by przygotowanie do niedzieli przeprowadzić wcześniej, w gronie rodzinnym. Można przeczytać czytania, które będą czytane w niedzielę podczas Mszy św., następnie opracowania, można o tym podyskutować, porozmawiać. Przekonacie się, jak zupełnie inaczej brzmi Liturgia Słowa, kiedy będziecie już uzbrojeni w profesjonalną wiedzę!

3. Przygotuj miejsce
A właściwie – przygotujcie. Ważne, by przygotowania do Mszy św. były wspólne. Niech każdy członek rodziny otrzyma odpowiednie zadanie, będzie za coś odpowiedzialny. Działajcie wspólnie, niech nikt nie będzie bierny!

Zaplanujcie sobie miejsce uczestniczenia we Mszy św. Może w salonie, tam gdzie jest telewizor? W przypadku transmisji internetowej nie ma dziś problemu, by przerzucić obraz z laptopa na telewizor, można też skorzystać z funkcji smart w telewizorze. Jeśli tak się nie da, można zawsze skorzystać z laptopa.

W każdym razie, warto skoncentrować się nie tylko na technologii, ale także na uroczystym udekorowaniu pokoju. Zestaw kolędowy, czyli krzyż i dwie zapalone świece, to dobry pomysł. Możecie także postawić jakiś swój ulubiony obraz, ikonę, figurkę. Chodzi o to, by to nie telewizor był w centrum domowego zgromadzenia, ale krzyż właśnie. Przygotujcie krzesła. Tak, lepiej by były to krzesła, niż np. kanapa i fotel. Warto ustawić krzesła wokół stołu z krzyżem. Bądźcie kreatywni. Na pewno znajdziecie wiele innych sposobów uroczystego przygotowania miejsca.

4. Niedzielny strój
Przygotować się należy nie tylko wewnętrznie, ale i zewnętrznie. Mimo że nie wychodzimy do kościoła, warto założyć niedzielny, uroczysty strój. Panowie – garnitur, panie – eleganckie garsonki (może niedzielny makijaż), dzieci – biała koszula i mucha! Zamiast domowych kapci – odpowiednie buty. Tak zawsze przygotowujemy się na wizytę naszych gości, tak zwykle przyjmujemy księdza po kolędzie, tak też zróbmy i tym razem. Strój często świadczy o tym, jaką rangę przywiązujemy do wydarzenia. A to przecież Msza św.!

5. Pro memoria
Zbierzcie się 15-10 minut wcześniej. Zapalcie świecie. Mogą to zrobić dzieci (starsze), by też czuły się zaangażowane w przygotowania, ale też w ten sposób poczuły wagę wydarzenia. Jeśli macie w domu wodę święconą możecie zrobić nią znak krzyża, podobnie jak robicie to wchodząc do kościoła. Pomódlcie się wspólnie o dobre przeżycie Eucharystii. Wypowiedzcie intencje. Jeśli są dzieci, niech także powiedzą swoje intencje. Czas przed Mszą św. warto przeżyć w milczeniu. Nie rozmawiajcie. Jeśli chcecie możecie wspólnie zaśpiewać pieśń lub pomodlić się w ciszy, poszukać skupienia.

6. Bierzcie aktywny udział
Podczas Mszy nie wahajcie się odpowiadać na wezwania, śpiewać wspólnie pieśni, czy psalm responsoryjny. Kiedy stoimy – stójcie, podczas czytań – można usiąść. Na czas przeistoczenia i Komunii św. – uklęknijcie. To wyraz czuwania, tęsknoty za Panem, którego tym razem nie możemy przyjąć, jak zwykle to czynimy.

Po zakończeniu Mszy św., pomódlcie się chwilę.