Historia położonej pośród lasów miejscowości Sokolniki Las sięga czasów średniowiecznych. Przez kolejne wieki należała ona do różnych rodzin szlacheckich. Po rozparcelowaniu w 1929 roku części lasu na działki zasiedliły ją kolejne rodziny. Już w okresie międzywojennym doceniono szczególny leczniczy mikroklimat uroczej leśnej miejscowości, zakładając tu sanatorium dla dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych. Dziś jest to osada letniskowa. W okresie wakacyjnym liczba jej mieszkańców wzrasta do kilkunastu tysięcy.

Przez długie lata mieszkańcy Sokolnik Lasu i wypoczywający letnicy korzystali z posługi duszpasterzy w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Modlnej. Aby ułatwić im udział w Najświętszej Ofierze, w latach 1982-1984 w osadzie wybudowany został kościół filialny parafii Modlna.

Dla dobra duchowego wiernych 1 lipca 1998 roku przy istniejącym kościele abp Władysław Ziółek erygował parafię Matki Bożej Królowej, której proboszczem został ks. Zbigniew Zgoda. 19 października 2003 roku metropolita łódzki dokonał konsekracji świątyni parafialnej, poświęcenia pomnika czcigodnego sługi Bożego Jana Pawła II i nadał proboszczowi parafii godność kanonika.

Kościół przy ulicy Tadeusza Kościuszki 1 zaprojektowany przez arch. Mirosława Rybaka wybudowano w latach 1982-1984. Zatwierdzony do realizacji projekt składał się z czterech brył i miał chór, jednak w trakcie realizacji inwestor zmniejszył wielkość kościoła o jedną bryłę oraz chór, co było podyktowane sytuacją ekonomiczną. Składa się z trzech nakładających się na siebie brył z wieżą dzwonniczą górującą nad kruchtą. Z budynkiem kościoła połączona jest plebania. Jednonawowe wnętrze świątyni zamyka prezbiterium. Na jego ścianie głównej stoi ołtarz wyobrażający scenę z Golgoty: ukrzyżowanie Jezusa i stojących pod krzyżem Maryję i św. Jana. Poprzedzają go granitowy stół ołtarzowy i takaż ambonka lektorska. W nawie przy prezbiterium znajdują się: chrzcielnica i – po przeciwnej stronie – ołtarz boczny Matki Bożej Królowej z obrazem tytularnym, licznymi wotami oraz skarbonką na prośby i podziękowania kierowane do Maryi.

Najważniejsze informacje

Data erygowania parafii: 1 lipca 1998 roku.

Miejscowości należące do parafii: Adolfow, Sokolniki las, Dębniak, Emilia, Jasionka, Kania góra, Katarzynów.

Liczba mieszkańców: 1500

Odpust: NMP Królowej, 22 sierpnia (obchodzony w przedostatnia niedzielę sierpnia).

W każdy pierwszy piątek miesiąca od godz. 8.00 do wieczornej Eucharystii w kaplicy błogosławionego Jana Pawła II odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.